Anna Szkudlarz, 10.06.2024 83


Badania okulistyczne szczeniąt w naszej hodowli. Czy charciki są podatne na chroroby okulistyczne?
Ophthalmological examinations of puppies from our breeding.


Witam Was serdecznie!

Dzisiaj mieliśmy wspaniałego gościa w naszym domu. Do naszych szczeniąt przyjechała świetna okulistka weterynaryjna, lek.wet. Katarzyna Piela, która jako jedna z nielicznych w Polsce jest certyfikowanym okulistą ECVO

Zacznijmy może od tego, co to znaczy okulista ECVO?

ECVO to inaczej „European College of Veterinary Ophthalmologists”, czyli Europejski Koledż Okulistów Weterynaryjnych. To jedyna organizacja specjalizująca się w dziedzinie okulistyki zwierzęcej oficjalnie uznawana przez Europejską Radę Specjalizacji Weterynaryjnych. ECVO nadaje specjalne uprawnienia lekarzom weterynarii, dzięki którym mają oni prawo przeprowadzać specjalne badania oczu u psów i kotów pod kątem chorób wrodzonych i dziedzicznych. Po wykonaniu takiego badania lekarze weterynarii wystawiają diagnozowanym psom certyfikat, który stanowi poświadczenie ich wzorowego stanu zdrowia oczu. Badanie polega na ocenie odruchów neurookulistycznych, ocenie przedniego odcinka oka oraz na ocenie wnętrza gałki ocznej. U charcików włoskich wykonuje się także gonioskopię aby wykluczyć predyspozycje do występowania jaskry. Oczywiście jeżeli w trakcie badania wykazano nieprawidłowości, wszystko jest odnotowane na wydruku. 
Takie badanie jest szczególnie istotne w przypadku psów rasowych, które mają genetyczne predyspozycje do występowania niektórych schorzeń okulistycznych. W przypadku charcika włoskiego jest to przede wszystkim jaskra oraz zaćma, które występują najczęściej. Ale także wiele innych przypadłości jak dystrofia rogówki, zwyrodnienie ciała szklistego, dysplazja siatkówki ogniskowa/wieloogniskowa, przetrwała błona źreniczna, hipoplazja nerwu wzrokowego

Od wielu lat w naszej hodowli regularnie badamy okulistycznie wszystkie psy w naszym domu. Do tej pory możemy się pochwalić naprawdę świetnym zdrowiem naszych charcików. Jeszcze ani razu badanie okulistyczne nie wykazało żadnej choroby dziedzicznej, wrodzonej. Wszystkie psy z naszej hodowli mają idealne wyniki badań okulistycznych oraz ani razu nie dotarły do nas informacje o jakiejkolwiek przypadłości okulistycznej szczeniąt z naszej hodowli, a utrzymujemy kontakt z prawie wszystkimi właścicielami naszych charcikowych dzieci. To oznacza, że linie na których pracujemy i dokonujemy selekcji są wolne od chorób dziedzicznych, genetycznych.  

Dlaczego więc postanowiliśmy badać szczenięta wychodzące z naszej hodowli pod kątem okulistycznych?
Tylko i wyłącznie dla spokoju przyszłych właścicieli oraz kontroli zdrowia naszych psów. W niektórych hodowlach zdarzają się chociażby wrodzone zaćmy, gdzie charcik traci wzrok już w młodym wieku. Nie wyobrażam sobie jak wielki stres byłby to dla właściciela oraz młodego charcika. Aby tego uniknąć i po prostu mieć pewność wydajemy wraz z wyprawką certyfikat badania ECVO, który jest gwarancją tego, że szczenię opuściło nasz dom z prawidłowym wzrokiem nie obciążonym wadami wrodzonymi. Zarówno ja jak i właściciele mogą spać spokojnie.

Nasza hodowla mieści się dość daleko od dużych miast, gdzie zwykle przyjmują specjaliści mogący wystawiać takie certyfikaty. Jeszcze niedawno najbliższy okulista ECVO przyjmował w Warszawie. Nie wyobrażam sobie jeździć w tak długą i męczącą wielogodzinną podróż ze szczeniętami na badania. Na szczęście od niedawna nasza znajoma, lek.wet. Katarzyna Piela która studiowała ze mną weterynarię na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim, uzyskała uprawnienia okulisty ECVO i od tej pory mamy możliwość wykonać takie badanie w miejscu mojego zamieszkania lub w Toruniu, co jest już dużo bardziej osiągalne dla nas. Kasia ma dwa charciki z naszej hodowli- Romaiikę oraz Hokey Pokey, które zostały modelami w jej gabinecie okulistycznym promując badanie okulistyczne wśród właścicieli i hodowców. 

Dziękujemy Ci Kasiu! #Tagi / #Tags

Lek.wet. Katarzyna Piela, okulista, weterynarz, choroby oczu u charcika, badanie oczu, wyprawka charcika